The Phora  

Go Back   The Phora > International Forums > The Phora - Hrvatska > Znanstveni kutak
User Name
Password
Blog Register FAQ Members List Calendar Mark Forums Read

Znanstveni kutak Genetika, antropologija, psihologija, biologija, ekonomija, tehnologija, oružje, okultno... Neka se zna da smo i pametni.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-01-2008, 03:04 PM
Origenes

Post Podrijetlo

Braco i sestre,

sta smo mi pretezito po genima?

Slaveni? Iliri/Vlahi? Tako pomijesani da se ne moze reci?

Ja kad vidim prosjecnog Rusa ili Ceha odmah mislim da mi je od stranaca blizi nego recimo Talijan, Nijemac ili sta vec.
Ali kad pogledam ljude iz BiH.. recimo Dodika. Dal' oni isto misle?
Tesko reci. Ne bih ipak rekao da je vise Shipos nego Rus.

Ajd da se tu sporazumimo pa da u buducnosti zastupamo isti stav u vezi podrijetla.

Last edited by Origenes : 02-01-2008 at 03:11 PM.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 04:22 PM
Rogerius Josephus Boscovich's Avatar
Rogerius Josephus Boscovich Rogerius Josephus Boscovich is offline
Established member

Country: Kurdistan

Quote:
Originally Posted by The Partisan
Braco i sestre,

sta smo mi pretezito po genima?

Slaveni? Iliri/Vlahi? Tako pomijesani da se ne moze reci?

Ja kad vidim prosjecnog Rusa ili Ceha odmah mislim da mi je od stranaca blizi nego recimo Talijan, Nijemac ili sta vec.
Ali kad pogledam ljude iz BiH.. recimo Dodika. Dal' oni isto misle?
Tesko reci. Ne bih ipak rekao da je vise Shipos nego Rus.

Ajd da se tu sporazumimo pa da u buducnosti zastupamo isti stav u vezi podrijetla.

Pa mislim da Jebivjetar zna više o ovome, no mislim da smo, genetički gledano, izmješano uglavnom slavensko i domorodačko romanizirano stanovništvo, sa primjesom nekih manje važnih grupa.

No kakvi god bili, meni je potpuno nevažna nekakva rasna pripadnost slavenima ili germanima. Osobno mi je važnija kulturološka pripadnost, tako da ću pripadnike centralnoeuropskih država smatrati bližima nego nekakvim Rusima ili pak Talijanima, koji su uostalom u povijesti uvijek bili antihrvatski.

Uostalom bio to Njemac, Talijan ili Rus, svi nas oni gledaju kao nazadne balkance tako da ...
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 04:38 PM
Origenes

Quote:
Originally Posted by Rogerius Josephus Boscovich
No kakvi god bili, meni je potpuno nevažna nekakva rasna pripadnost slavenima ili germanima. Osobno mi je važnija kulturološka pripadnost, tako da ću pripadnike centralnoeuropskih država smatrati bližima nego nekakvim Rusima ili pak Talijanima, koji su uostalom u povijesti uvijek bili antihrvatski.

Naravno, ovo pitanje nema veze sa politikom. Dakle ne zelim gurati u taj pravac da se moramo bratimiti sa nekima samo jer su nam genetski mozda najblizi.

Rest obrisan jer skrece paznju sa glavnog pitanja

Last edited by Origenes : 02-01-2008 at 04:50 PM.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 07:06 PM
Jebivjetar Jebivjetar is offline
Established member

Country: Molvania

1. domoroci, većinom paleolitsko stanovništvo Europe i nešto neolitskog stanovništva došlog s Bliskog istoka
2. Slaveni došli iz srednje/istočne Europe
3. svi ostali koji ovuda projahali. Germani, azijati, Turci, Arapi itd.

Moje mišljenje... O točnim omjerima je teško govoriti, domoroci vjerojatno uvjerljivo vode, a ovi treći su prilično nebitni za našu etnogenezu.

Last edited by Jebivjetar : 02-01-2008 at 07:36 PM.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 08:34 PM
Sivi_Sokol's Avatar
Sivi_Sokol Sivi_Sokol is offline
Croats eat children.

Country: Croatia

Zar nemamo mi dosta i njemačke krvi?? Mislim, pogledajte nam prezimena, i ne zaboravimo da su mnogi plaćenici sudjelovali u naseljavanju od rata (sa Turcima) opustošenih područja (pretpostavljam da su većinom zemljišta dobijali po Vojnoj granici)...

Last edited by Sivi_Sokol : 02-01-2008 at 08:45 PM.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 09:04 PM
Jebivjetar Jebivjetar is offline
Established member

Country: Molvania

Teško je reći za novije migracije. Kod Nijemaca (R1b, I1a, I1c) i kod nas (I1b, R1a) različiti Y kromosom markeri. Postoje manje podudarnosti (R1b npr.) ali to se može pripisati puno davnijim migracijama.

Prezimena bi mogla više biti kulturni utjecaj nego utjecaj na genetski bazen u Hrvatskoj.

EDIT
Kada se rade analize rezultata Hrvati iz Hrvatske upadaju u grupu sa Slovencima, Mađarima, Ukrajincima i Poljacima, a Hrvati iz BiH budu izolirani od svih.

Last edited by Jebivjetar : 02-01-2008 at 09:21 PM.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 09:13 PM
Origenes

Ja imam njemacko prezime.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 09:23 PM
Ace Rimmer's Avatar
Ace Rimmer Ace Rimmer is offline
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast!

Country: Confederacy (CSA)

Quote:
Originally Posted by The Partisan

Fizicki, moje subjektivno zapazanje, mislim da su Hrvati slicniji Nijemcima i Talijanima nego Česima i Rusima, dapače siguran sam u to.
A i drugi će reći isto, stranci pogotovo.

Lily says (22:03):
hi
you need to teach me croat tourist words
my mum asked me if i knew anything
and i said all i know is jebem ti mater

Last edited by Ace Rimmer : 02-01-2008 at 09:37 PM.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 09:31 PM
Sivi_Sokol's Avatar
Croats eat children.

Quote:
Originally Posted by Jebivjetar
Teško je reći za novije migracije. Kod Nijemaca (R1b, I1a, I1c) i kod nas (I1b, R1a) različiti Y kromosom markeri. Postoje manje podudarnosti (R1b npr.) ali to se može pripisati puno davnijim migracijama.

Prezimena bi mogla više biti kulturni utjecaj nego utjecaj na genetski bazen u Hrvatskoj.

EDIT
Kada se rade analize rezultata Hrvati iz Hrvatske upadaju u grupu sa Slovencima, Mađarima, Ukrajincima i Poljacima, a Hrvati iz BiH budu izolirani od svih.

A što je onda sa onim tvrdnjama o naseljavanju Hrvatske Hrvatima iz BiH koji su migrirali pred Turcima (kao svaki četvri Hrvat iz RH je podrijetlom iz BiH)??

A ovo sa Nijemcima spominjem jer moji prijatelji stvarno imaju korijene iz skoro svakog povjesnog područja Hrvatske i skoro svi imamo barem jednog Nijemca u obitelji, da se tako izrazim... A neki čak i više... Naravno, to ne znači da je to reprezentativan uzorak.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 09:41 PM
Sivi_Sokol's Avatar
Croats eat children.

Quote:
Originally Posted by Gromovnik
Fizicki, moje subjektivno zapazanje, mislim da su Hrvati slicniji Nijemcima i Talijanima nego Česima i Rusima, dapače siguran sam u to.
A i drugi će reći isto, stranci pogotovo.
NE SAMO NE TALIJANI!!!!! Pa oni su mali i nikakvi, a ovi sa juga (Italije) izgledaju 'ko mulati.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules